AG Algebra, Geometrie und Computeralgebra Vorträge - 2002
Vorträge
2008 und später
2007
2006
2005
2004
2003
2002
WS 2001
SS 2001
WS 2000
SS 2000
WS 1999
SS 1999
WS 1998
SS 1998
WS 1997
Hauptmenü
Viktor Kulikov (Moskau): On braid monodromy factorization. 18.12.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Ilia Itenberg (Rennes): Finiteness results in the topology of real algebraic varieties. 05.12.2002, 13:45-15:15, 48-436.
Victor Vuletescu: Holomorphic vector bundles over non-projective surfaces. 29.11.2002, 10:00-11:30, 48-436.
Eugenii Shustin (Tel Aviv): Patchworking singular curves, non-Archimedian amoebas and enumerative geometry. 28.11.2002, 13:45-15:15, 48-436.
Iustin Coanda (Bucharest): Tate Resolutions over the Exterior Algebra II. 25.11.2002, 14:15-15:15, 48-436.
Eric Westenberger (Kaiserslautern): Construction of singular hypersurfaces. 14.11.2002, 13:45-15:15, 48-436.
Iustin Coanda (Bucharest): Tate Resolutions over the Exterior Algebra. 07.11.2002, 15:30-17:00, 48-436.
Ignacio de Gregorio (Warwick): Deformations of functions on space curves and Frobenius manifolds. 25.10.2002, 16:30-17:00, 48-208.
Hossein Movasati (MPI Bonn): Global Brieskorn modules and Hodge cycles. 24.10.2002, 16:30-17:00, 48-210.
Luisa Fiorot (Padova): Localization of categories with differential operators. 24.10.2002, 17:00-17:30, 48-210.
Jose Maria Ucha-Enriquez (Sevilla): Applications of Gröbner bases to D-modules. 22.10.2002, 17:00-17:30, 48-210.
Mathias Schulze (Kaiserslautern): The differential structure of the Brieskorn lattice. 22.10.2002, 16:30-17:00, 48-210.
Christian Sevenheck (Mainz): Lagrangian singularities, Lie algebroids and D-modules. 21.10.2002, 16:30-17:00, 48-210.
Francisco Leon Trujillo (Roma): D-Modules and the cohomology of an arrangement of hyperplanes. 21.10.2002, 17:00-17:30, 48-210.
Boris Kunyavskii: Application of Algebraic Geometry and Computer Algebra to the Study of Identities in Finite Groups and Related Equations. 18.07.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Gerhard Pfister (Kaiserslautern): Minimal Elliptic Singularities I. 11.07.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Jean-Marc Drezet: Deformations of Wide Extensions of Coherent Sheaves. 11.07.2002, 11:45-13:15, 48-436.
Nicolas Perrin: Déformation de fibres vectoriels sur les varietés lisses de dimension 3. 11.07.2002, 16:30-18:00, 48-436.
Hirotachi Abo: Konstruktion von irrregulären elliptischen Flächen im P4 mit Hilfe eines Rang 3 Vectorbündels. 05.07.2002, 15:30-17:00, 48-436.
Markus Perling (Kaiserslautern): 3-Dimensional Quotientsingularities II. 04.07.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Markus Perling (Kaiserslautern): 3-Dimensional Quotientsingularities I. 27.06.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Thomas Keilen (Kaiserslautern): Rational Surface Singularities II. 20.06.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Eric Westenberger (Kaiserslautern): Rational Surface Singularities I. 13.06.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Andreas Gathmann: Die enumerative Geometrie ebener Kegelschnitte. 07.06.2002, 14:00-15:00, 48-210.
Christian von Bothmer: Syzygien und Geometrie. 07.06.2002, 15:30-16:30, 48-208.
Nikos Tziolas: Three dimensioanl divisorial contractions that contract a divisor to a curve. 07.06.2002, 12:00-13:00, 48-582.
Igor Burban: Du Val Singularities II. 06.06.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Marian Aprodu: Vanishing of syzygies and gonality of plane nodal curves. 06.06.2002, 16:30-18:00, 48-436.
Sevin Recillas: Decomposition of Jacobian Varieties of Curves with Group Action. 29.05.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Vsevolod Shevchishin: Compactification problem for moduli spaces of ASD connections and stable bundles. 27.05.2002, 15:30-17:00, 48-436.
Igor Burban: Du Val Singularities I. 16.05.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Yuri Drozd: Normal Surface Singularities II. 02.05.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Yuri Drozd: Normal Surface Singularities I. 15.04.2002, 14:00-15:30, 48-436.
Felix Delgado: On Generating Sequences for Plane Curves. 11.04.2002, 15:30-17:00, 48-436.
TU KaiserslauternFB MathematikAG Algebra & GeometrieCAS SINGULAR KIS